• Dołącz do nas już teraz
  • Napisz do nas - poproś o założenie konta

Alwernia i jej atrakcje

Położona na malowniczym i atrakcyjnym Garbie Terczyńskim Alwernia znana jest z klasztoru oraz Muzeum Pożarnictwa. Miasteczko to posiada również piękny ryneczek tonący w zieleni, przy którym zachowało się wiele zabytkowych domów. Założycielem osady był Krzysztof Koryciński, który postanowił ufundować miasto zainspirowanymi najważniejszymi ośrodkami kultu znajdującymi się na terenie Włoch. W Alwerni ufundował on klasztor bernardynów, wokół którego z czasem powstało spokojne miasteczko.
Choć niewielka, Alwernia jest chętnie odwiedzana przez turystów, a ciekawych obiektów jest tu sporo. Na uwagę zasługuje przede wszystkim zachowany tu układ urbanistyczny, którego centralnym punktem jest prostokątny rynek. Przy rynku zachowały się drewniane domy, które pochodzą z XVII i XVIII stulecia.
Ważnym zabytkiem Alwerni jest zespół klasztorny bernardynów, którego symbolem jest wysoka, widoczna z daleka wieża kościelna.
Największą atrakcją turystyczną jest jednak Małopolskie Muzeum Pożarnictwa – najstarsze tego typu muzeum w Polsce. Można tu zobaczyć dawne wozy strażackie oraz bogatą kolekcję odznaczeń i sprzętów używanych dawniej przez strażaków.

Publikacja: 30.10.2016 | Autor: Adam Nowicki